17.08.2016

Adıvar Krateri

bilgi yarışmasında "Nasa tarafından Venüs'te bir kratere adı verilen yazarımız" şıklar: Reşat Nuri Güntekin, Halide Edip Adıvar, Peyami Safa, ÖmerSeyfettin.
eğer bunu bilmiyorduysanız, hangi yazarı seçerdiniz?
aslında soru ipucunu veriyor. Venüs Gezegeni. Halide Edip Adıvar'dan başka kim oalbilir ki. Şıklardaki 3 erkek yazar içindeki tek kadın yazar.Adıvar, Venüs gezegeninin üzerindeki bir meteor krateridir. Adını Halide Edip Adıvar'dan almıştır. Adıvar krateri, Batı Aphrodite (Afrodit) Dağları’nın kuzeyinde bulunur. Kraterin çevresinde fışkırmış ve radar ile rahatça görülebilen parlak maddeler bulunur. Bu geniş alan, sıkıştırılmadan dolayı zarar görmüştür (özellikle Adıvar’ın batısı).
Adıvar’ın batısında fışkıran parlak maddeler jete benzer çizgiler içerir ve düzlük etrafında 500 km'den fazla uzaklığa yayılır. Koyu bir çizgi, at nalı veya bir paraboloit şeklinde parlak bölgeyi çevreler. Düzgün paraboloit çizgiler kraterin etrafını gözetler, fakat bu nadir bir krater çizgisidir. Bu fevkalade çizgiler yalnızca Venüs’te görülür. Göktaşı gibi maddelerle etkileştiğine inanılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder